Güncel Haberler

Erdoğan ile Biden telefonda görüştü: Gazze ve F-16 konuları ele alındı

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın telefonda görüştüğü açıklandı. Görüşmede Türkiye’nin ABD’den almak istediği F-16 savaş uçakları konusunun yanı sıra İsrail ile Hamas arasındaki savaşın ele alındığı belirtildi.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, görüşmede İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, Türkiye-ABD ikili ilişkileri, İsveç’in NATO’ya katılım süreci ile küresel ve bölgesel konuların ele alındığı belirtildi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Gazze’deki insanlık trajedisinin bir an önce durdurulması gerektiğini, ABD’nin İsrail’e koşulsuz desteğinin çekilmesinin hızlı bir ateşkes sağlayabileceğini, Amerikan kamuoyunun da dile getirdiği gibi ifade etti. Son günlerde bu konuda yüksek sesle dile getirilen açıklamada, bölgede bir an önce kalıcı ateşkes sağlanmasının ABD’nin tarihi sorumluluğu olduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in saldırılarının yoğunlaşması ve uzamasının bölgesel ve küresel anlamda olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirterek, Türkiye’nin önerdiği garanti mekanizmasının kurulması, verilen sözlerin tutulması ve 1967 sınırlarına dayalı bağımsız toprak bütünlüğü ve egemenliğinin tesis edilmesi ve oluşturulmasının gerekli olduğunu söyledi. Başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin en makul çözüm olduğunu belirterek, bunun kalıcı bir çözüm olduğunu ifade etti.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden arasındaki görüşmede F-16 konusu da ele alındı.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu