Güncel Haberler

İsrail zulmü hız kesmeden devam ediyor! Refah’a işgal planı devrede: 1 milyondan Filistinli tehlike altında!

7 Ekim'de başlayan İsrail zulmü ikinci yılına da hız kesmeden devam ediyor. Gazze Şeridi'ni kantonlara bölerek esasen bölge halkına soykırım yapan İsrail, hayatta kalanları mülteciye dönüştürmeye çalışıyor.

REFAH İŞGAL PLANI: 1 MİLYON FİLİSTİNLİ BÖLGEDEN TAHLİYE EDİLECEK…

Resmi İsrail televizyon kanalı KAN'ın anonim askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre, İsrail ordusu çok sayıda Filistinliyi çok yakında tahliye etmek için Refah'ta bir kara işgal operasyonuna hazırlanıyor.

Kanalın askeri yorumcusu Itay Blumental şunları söyledi: “İsrail ordusunun planına göre, Refahlı 1 milyondan fazla Filistinlinin bölgeyi tahliye etmesi ve Gazze Şeridi'nin güney ve orta kısmında yakın zamanda hazırlanan barınaklara gitmesi istenecek.

Gazze

ÇADIR ŞEHİR İLE HAZIRLANIYOR

Blumental, daha önce Gazze'nin güney ve orta kesimlerinde uluslararası yardım kuruluşları ve diğer devletler tarafından Refah'tan yerinden edilen Filistinliler için binlerce çadır kurulduğunu kaydetti.

KAN, yayınında Refah kenti ile Han Yunus arasında geçtiğimiz haftalarda kurulan çadır kentini gösteren uydulardan çekilen fotoğraflara yer verdi.

Planın ABD ve adı belirtilmeyen bölge ülkelerine sunulduğunu söyleyen Blumental, İsrail ordusunun Refah'a ilerleyişinin kademeli olacağını söyledi.

Blumental, İsrail ordusunun Refah'a yönelik kara operasyonu başlamadan önce tahliye edilecek bölgedeki insanlara bilgi verileceğini vurguladı.

Blumental'e göre İsrail güvenlik yetkililerine göre Refah kentindeki insanların tahliyesi 4 ila 5 hafta sürecek.

saksağanlar1

ABD NEDENİYLE PLAN REVİZE EDİLDİ

KAN, ABD'nin çekinceleri nedeniyle İsrail ordusunun hazırladığı planın 4 kez değiştirilip revize edildiğini bildirdi.

İsrail'in resmi televizyonu KAN, Amerikalıların, Refah şehrine yönelik kara operasyonuna masum insanlara zarar verebileceğinden korktukları için başlangıçta şiddetle karşı çıktıklarını, ancak daha sonra şehre girmenin önemini anladıklarını belirterek, Tel Aviv'in bu süreçte olduğunu kaydetti. Refah operasyonu için ABD ile birlikte bir operasyon odası kurulması.

Adı açıklanmayan bir İsrailli askeri yetkiliye dayanılarak yapılan açıklamalarda, yetkilinin ABD'nin endişelerini anladığını ancak Refah'a girmeden Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonu sonlandırmanın mümkün olmadığını söylediği belirtildi.

saksağanlar4

ABD POZİSYONU

İsrail Hayom gazetesi, Refah'ın kara işgaliyle ilgili olarak, birkaç gün önce arabulucular aracılığıyla yapılan teklife Gazze'deki Hamas lideri Yahya Sinwar'ın olumsuz yanıt vermesi üzerine “Refah'a girme kararının alındığını” yazdı.

İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e saldırmasının ardından İsrail'in 19 Nisan'da İran'a sınırlı tepki vermesinin nedeni “ABD'nin Refah operasyonuna yönelik tavrını yumuşatmaktı”.

Refah'ın kara işgaline ilişkin ise “İsrail, İsrail ordusunun Refah'a girmek için gerçekleştireceği operasyonda çıkarı olan tüm ülkelerle işbirliği içinde çalışacaktır.” ifadelerine yer verildi.

İsrail ile Hamas arasında Mısır, Ürdün ve ABD'nin aracılık ettiği dolaylı müzakereler, Tel Aviv yönetiminin Hamas'ın savaşı sona erdirme ve güçlerini Gazze Şeridi'nden çekme taleplerini reddetmesi nedeniyle sonuçsuz kaldı.

(AA)Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
100 yıldır kayıptı! 100 yıldır kayıptı! 'Bayan Lieser'in Portresi' 32 milyon dolara satıldı
Meclis bahçesinde gergin anlar!  Bu sözler ortalığı karıştırdı.Meclis bahçesinde gergin anlar! Bu sözler ortalığı karıştırdı.
Çöl tozu tüm ülkeyi etkiledi!  Uzman nedenini açıkladıÇöl tozu tüm ülkeyi etkiledi! Uzman nedenini açıkladı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş