Güncel Haberler

Mutlu bir evliliğin anahtarı: Cinsel uyum şart!

Evli çiftlerin cinsel uyumu aile kavramının temel taşlarından biridir. Bu uyum huzurlu bir aile ortamını da beraberinde getirir.

Mutlu bir evlilik, eşlerin duygusal, fiziksel ve sosyal olarak yakınlaşmasını sağlarken mutsuz ve uyumsuz bir evlilik, eşlerin hayatlarını birçok açıdan olumsuz etkiler. Bazı kadınları evlilikte mutsuz eden sorunlardan biri de cinsel tatminsizliktir.

Uluslararası Sağlık ve Yaşam Bilimleri Kongresi’nde araştırma makalesi. Yrd. Ayşe Deliktaş Demirci ve Prof. Dr. Kamile Kabukçuoğlu’nun araştırmasında; Kötü evlilik uyumunun da cinsel tatmini azalttığı gösterilmiştir.

Peki kadınlar tatmin olmadıklarında ne yaparlar?

Araştırmaya göre; Kadınların yüzde 53’ü orgazm taklidi yapıyor. Bu taklidin temel nedeni partnerinizi mutlu etmek ve iyi hissetmek olsa da aslında kişi bu tatminsizlik nedeniyle sosyal hayatında bazı sorunlar yaşayabilir.

İyi bir evliliği ve mutlu bir yaşamı olan kadınlar, zamanla cinsel ilişkilerden memnun olmadıklarını fark edebilirler. Bu onların hayatında bir sorun haline gelir, içsel çelişkiler yaşarlar ve bu gerilimi eşlerine yansıtabilirler. Bu noktada gün geçtikçe eşlerinin kendilerini sevmediğini ve başarılı olmadıklarını düşünmeye başlarlar ancak konuyu konuşmak istemedikleri için farklı konulara odaklanıp bu sorunu arka plana atmaya başlarlar. . . İç gerilim devam ettikçe normal şartlarda sorun olmayacak konular sorun haline gelir ve tartışmalar başlar. Akşam aynı odada uyumak bile zorlaşır ve bu gerilim çığ gibi büyüyerek içinden çıkılmaz bir noktaya ulaşır.

Eşlerin hayatı paylaşırken cinsellik hakkında konuşmamasının nedeni kadınların çekingenliğinden kaynaklansa da bu durum aslında eşlerini mutsuz etmektedir. Eşinizi mutlu etmek açısından bakmayın; gerçekten mutlu olduğunuzda onu da mutlu edersiniz.

Araştırmaya göre bazı kadınlar cinsel tatminsizlikten rahatsız olmadıklarını ancak partnerleri bu konuyu gündeme getirdiğinde baskı hissettiklerini ve bunu bir başarı meselesine dönüştürdüklerini söyledi.

Bu kadınların başarısızlığı değil, biraz utangaçlığından, biraz cehaletinden, belki de kendilerini ikinci plana atmasından kaynaklanıyor.
Ama bu konuşulması gereken bir konu. Bunun sosyal yaşamınızı etkilediğinin farkında olmayabilirsiniz ancak hayatımızda yaşadığımız, bizi başarısız ya da mutsuz eden her şey farklı şekilde kendini gösterir. Özellikle ikili ilişkilerde bu sorun ortaya çıktığında tüm hayatınız üzerindeki etkisi daha büyük oluyor.

Başka bir çalışmada katılımcıların cinsel tatmini, beden imajı ve kendileri arasında bir ilişki olduğu belirtildi. Kadınlar bu doyumu yaşamadıklarında kendilerinden nefret etmeye, kendilerini yetersiz hissetmeye, güvenlerini kaybetmeye ve partnerlerine karşı cinsel yabancılaşma yaşamaya başlarlar.
Kendine olan güveni tehlikeye giren ve kendinden hoşlanmamaya başlayan kadın, aile içinde kıskançlık, soğuk davranışlar gibi tutumlar sergiler. Daha sonra soğuk davranan eş, durumu kontrol edemediğinden olumsuz tepkiler vermeye başlar.

Birçok şeyi yapmak için acele ederken, böyle bir konuda geri planda kalmayın ve bunları genel hayatınıza ve aile hayatınıza yansıtmayın.
Romantik ve tutkulu yönünüzü vurgulayın..

Özgüveninizi kırmayın!

Kendinizi olduğunuz her şekilde sevin. Sadece farkında ol. Neden memnun olmadığınızı ve nasıl olabileceğinizi öğrenin, partnerinizle bu konuyu konuşun. Bu önünüzdeki en büyük engeli aşmanıza olanak sağlayacaktır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Aden Körfezi önergesi TBMM'de kabul edildiAden Körfezi önergesi TBMM’de kabul edildi
İBB çalışanlarının özlük haklarına ilişkin bildiriİBB çalışanlarının özlük haklarına ilişkin bildiri
Meclis'te gerginlik arttı!  AK Parti ile CHP'li milletvekilleri arasında 'sert' tartışmaMeclis’te gerginlik arttı! AK Parti ile CHP’li milletvekilleri arasında ‘sert’ tartışma

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu