Güncel Haberler

Nijerya: Güvenlik güçlerinin kurtardığı rehin öğrenciler köylerine döndü

Komşu Zamfara eyaletinde kurtarılan 76 kız, 61 erkek olmak üzere toplam 137 öğrenci ve bazı okul yetkililerinin otobüsle geri dönmesi köyde sevinç yarattı.

REKLAM

Batı Afrika ülkesi Nijerya’nın kuzeybatısındaki Kaduna eyaletinde yer alan Kuriga köyü, güvenlik güçleri tarafından kurtarıldıktan sonra rehin alınan 130’dan fazla öğrencinin evlerine dönüşünü kutluyor.

Komşu Zamfara eyaletinde kurtarılan 76 kız, 61 erkek olmak üzere toplam 137 öğrenci ve bazı okul yetkililerinin otobüsle geri dönmesi köyde sevinç yarattı.

Köylüler öğrencileri getiren otobüslerin etrafını sararken, iki hafta süren esaretten sonra kurtarılanlar için yapılan kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu.

Esaret iki haftadan fazla sürüyor

Öğrenciler kurtarıldıktan sonraki ilk ifadelerinde, kendilerini kaçıranların güvenlik güçlerinden kaçmak için iki haftadan fazla ormanda yürümeye zorladıklarını, ağaçların altında uyumak zorunda kaldıklarını, yarı pişmiş pirinçle beslendiklerini ve sadece içtiklerini söyledi. kirli su.

Kaçırılan çocukların ve okul yetkililerinin serbest bırakılması için 1 milyar naira (690 bin dolar) fidye talep edildi.

Fidye ödendi mi?

Ordunun verdiği bilgiye göre, kurtarma operasyonu fidye ödemesinin vadesinden bir gün önce gerçekleşti.

Nijeryalı yetkililer geçen hafta yaptıkları açıklamada rehinelerin tamamının serbest bırakıldığını, kaçırılan kişilerden biri olan okul yetkilisinin ise esaret altında öldüğünü belirtmişlerdi.

Nijerya ordusunun yayınladığı fotoğraflarda, LEA ilkokul ve ortaokulunda kaçırılan çocukların, kurtarıldıklarında hala mavi-beyaz-kahverengi üniformalarını giydikleri, tozlu ve bitkin oldukları görüldü.

Okul yetkilileri yerel yetkililere, motosikletli silahlı adamların 7 Mart’ta Kuriga köyündeki okula baskın düzenleyerek toplam 287 öğrenciyi kaçırdığını bildirdi.

Sayı belli olmadığı için kaçırılanların tamamının kurtarılıp kurtarılmadığı da tam olarak bilinmiyor.

Nijerya’da kayıtların yetersiz tutulması veya bazı rehinelerin kaçması nedeniyle kaçırılma olaylarına ilişkin farklı raporlar yaygın.

Toplu adam kaçırma olayları nedeniyle baskı altında kalan Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, çocukları fidye olarak “bir kuruş ödemeden” kurtaracağına söz vermişti.

Nijerya Enformasyon Bakanı Muhammed İdris, Abuja’da düzenlediği basın toplantısında herhangi bir fidye ödenmediğini söyledi.

Ancak haberlerde saldırganlara fidye ödenmesi de yer alıyor.

Reuters’in haberine göre serbest bırakılan öğrencilerden Tanko Musa, kaçıranların kendilerine hükümetin fidyeyi ödediğini ve bunun sonucunda serbest bırakılabileceklerini söylediklerini söyledi.

Musa, “Ne kadar ödendiğini bilmiyoruz ama bize devletin kendilerine ödeme yaptığını söylediler” dedi.

Reuters’a konuşan bir güvenlik görevlisi de, içinde fidye parası bulunduğunu söylediği 14 siyah çantanın, 7 Mart’ta Zamfara eyaletinde kaçırılan öğrencilerin götürüldüğü bir bölgeye teslim edildiğini gördüğünü söyledi.

Nijerya’da 2014’ten bu yana en az 1.400 öğrenci okullardan kaçırıldı

Kaçırma için talep edilen fidyeler genellikle aileler tarafından ödeniyor ve Nijeryalı yetkililerin ödemelerin yapıldığını kabul etmesi nadir görülen bir durum.

REKLAM

Boko Haram militanlarının Chibok köyünden yüzlerce kız öğrenciyi kaçırdığı 2014 yılından bu yana Nijerya’daki okullardan en az 1.400 öğrenci kaçırıldı.

Son yıllarda adam kaçırma olayları ülkenin kuzeybatı ve orta bölgelerinde yoğunlaştı. Burada düzinelerce silahlı grup fidye için sıklıkla köylüleri ve gezginleri hedef alıyor.

Kaduna’nın kaçırılması olayının sorumluluğunu henüz hiçbir grup üstlenmedi. Yerel halk, eski çoban çetelerini bölgede toplu katliam ve fidye amaçlı adam kaçırma olaylarıyla suçluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş