Güncel Haberler

Telefon ve bilgisayar gözü kurutuyor

Göz doktoru Opr. teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların günlük yaşamlarında yer alan bilgisayar, televizyon, tablet ve akıllı telefonların gözleri yorduğunu söyledi. Adnan İpçioğlu, şunları söyledi: “Teknolojik cihazlarla yakın temas, bilgisayar kullanımının artması, kapalı alanlarda uzun süre çalışma ve kontakt lens kullanımı gibi faktörlerin artmasıyla birlikte genç yaşta da göz kuruluğu görülebilmektedir. özellikle ofis çalışanlarında yanma, karıncalanma, yabancı cisim hissi, bulanıklık gibi şikayetlere sıklıkla rastlanmaktadır.Günün büyük bir kısmını bilgisayar karşısında geçiren kişilerde kuru göz daha da büyük bir risk oluşturmaktadır. Yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen göz yüzeyi sorunu. Normalde dakikada göz kırpma sayısı 10 ile 15 arasında iken bilgisayar kullanımı sırasında bu sayı yaklaşık %60 oranında azalır.” işçiler” dedi.

“Dakikada 12 kez göz kırpmanız gerekiyor”

Göz yüzeyini korumak için gözün kesintisiz bir gözyaşı filmine ihtiyacı olduğunu belirten İpçioğlu, şöyle konuştu: “Buna gözyaşı filmi denir. Erkeklerde ve kadınlarda yaş ilerledikçe gözyaşı salgısı azalır. Ancak insan ömrünün uzamasıyla birlikte artık yaşlandıkça daha net görmemiz gerekiyor. Geçmişte görme ihtiyacı çok fazla mesafe ya da ince detay gerektirmiyorken, günümüz yaşamında bilgisayarlar, LCD ekranlar, HD yayınlar ve 3D yayınlar gibi sayıları giderek artan ortamlarda net görmeye ihtiyaç duyuyoruz. Normalde insanlar günde ortalama 10 bin kez göz kırparlar. Bu, uyanık olduğumuz saatleri de hesaba katarak dakikada yaklaşık 12 kez göz kırptığımız anlamına gelir. Hiçbirimiz göz kırptığımızı fark etmiyoruz bile. Ancak gözümüzün yüzeyi kuruysa acı verir. Kuruluk hafif ise iyi uyuyamama hissine neden olabilir; orta derecede ise karıncalanma, yanma gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. “Gözyaşı yokluğu daha az yaygındır, ancak görme kaybına yol açabilir” dedi.

“Çok su iç”

Pek çok kişinin kuru göz belirtilerini alerji, iklim koşulları veya sadece göz yorgunluğuyla açıkladığını belirten İpçioğlu, şöyle konuştu: “Ancak kuru göz hastaları kitap okumak, bilgisayar kullanmak gibi aktivitelerde 3-5 kat daha fazla sorun yaşıyor. Kuru gözler ofiste üretkenliğinizi ve başarınızı etkileyebilecek bir durumdur. Konforumuzu ve yaşam kalitemizi bozan, işyerinde verimliliği azaltan, bizi mutsuz eden bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunların en önemli nedeni ise kuru göz sendromudur. Yaşam tarzı değişiklikleri yaparak kuru göz semptomlarını azaltabilirsiniz. Göz kuruluğu olan kişiler bol su içmeli, gözlerini ovuşturmaktan kaçınmalı, ağır makyaj yapmaktan kaçınmalı, sigara ve sigaradan uzak durmalıdır. “Gözlerinizde bulanık görme, yanma, batma, yorgunluk veya yabancı cisim hissi varsa mutlaka göz doktorunuza başvurmalısınız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu