Güncel Haberler

AB, Husilere karşı Kızıldeniz’e savaş gemisi göndermeyi planlıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Brüksel, Kızıldeniz’deki ticaret gemilerini İran destekli Husi isyancıların saldırılarından korumak için özel bir AB misyonu başlatmak istiyor.

REKLAM

Euronews’in ele geçirdiği 10 Ocak tarihli belgeye göre, AB diplomatik servisi önümüzdeki aydan itibaren bölgeye “çoklu görev kabiliyetine sahip” “en az üç” savaş gemisi göndermeyi planlıyor.

Belgede, son haftalarda istikrarsızlıkla boğuşan bölgede deniz güvenliğinin sağlanması için “Kızıldeniz’den Körfez’e” geçiş yetkisine sahip bir operasyonun “hızla uygulanması” öneriliyor.

İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana, Yemen’in bir bölümünü kontrol eden İran destekli isyancı grup Husiler tarafından Kızıldeniz’e bir dizi drone ve roket saldırısı düzenlendi. saldırıAvrupa’ya yönelik ticaret akışını ciddi şekilde kesintiye uğratma tehdidinde bulunuyor.

Saldırıların ardından birçok büyük nakliye şirketi, küresel ticaretin yüzde 12’sinin ve küresel konteyner trafiğinin yüzde 30’unun geçtiği bu bölgeden geçici olarak uzak durmaya başladı.

Öte yandan AB ülkeleri, Aralık ayında ABD liderliğinde oluşturulan Refah Muhafızı Operasyonu (OPG) deniz misyonunu desteklemek konusunda isteksiz davranıyor.

Operasyon başlangıçta yalnızca altı AB Üye Devletinden destek aldı, ancak bu ülkelerden üçü daha sonra misyonu terk etti.

Yeni yılın başında Danimarka gemisine sabotaj girişiminde bulunan 10 Husi militanının öldürülmesiyle gerilim tırmandı ve yaşanan gelişmeler, İran’ın 1 Ocak’ta kendi firkateynini göndermesine yol açtı.

ABD, AB’den Kızıldeniz’de istikrarı yeniden tesis etme çabalarını desteklemek amacıyla Atalanta adlı korsanlıkla mücadele misyonunu yeniden düzenlemesini istedi.

Belgeye göre, yeni AB operasyonu hem Prosperity Guardian hem de Atalanta ile yakın koordinasyon içinde olacak.

Belgede, “Üye Devletler, operasyonel ihtiyaçlara bağlı olarak varlıkları bir operasyondan diğerine aktarma kararını saklı tutar” deniyor.

Batı, Husi saldırılarına tepkisini artırıyor

Amerikan ve İngiliz güçleri, Hollanda’nın desteğiyle Yemen’de Husi kontrolündeki bölgelere ilk hava ve füze saldırılarını gerçekleştirdi ve saldırılara karşılıklarını gece boyunca sürdürdü. hızlandırıldı.

Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Hollanda ve Almanya, Kızıldeniz saldırılarına hedefli bir yanıt olarak operasyonu destekledi. Belçika Dışişleri Bakanı ayrıca ülkesinin “bölgede deniz güvenliğini yeniden tesis etmek” için Batılı müttefiklerle birlikte çalıştığını söyledi. onaylanmış.

Birleşik Krallık ayrıca müdahalesine uluslararası hukuk kapsamında izin verildiğini savunan yasal bir belge yayınladı.

“Savunma”

Fransız haber ajansı AFP’ye göre, NATO sözcüsü Dylan White Cuma günü ABD liderliğindeki Yemen’e yönelik saldırıların “savunma amaçlı” olduğunu söyledi.

White, “Bu saldırılar savunma amaçlıdır ve dünyanın en hayati su yollarından birinde seyrüsefer özgürlüğünü korumak için tasarlanmıştır. Husi saldırıları durdurulmalıdır” dedi.

Aralarında Türkiye ve Rusya’nın da bulunduğu diğer ülkeler hava saldırılarını orantısız güç kullanımı olarak eleştirdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve İngiltere’yi Kızıldeniz’i “kan gölüne” çevirmekle suçladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş