Güncel Haberler

Entübe ne demek, hangi durumlarda yapılır, hasta kurtulur mu? Metin Uca entübe edildi

Tıbbi bir terim olarak bilinen entübasyon kelimesi son zamanlarda arama motorlarında sıklıkla aranmaktadır. Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde araç kullanırken rahatsızlanarak kaza geçiren ve daha sonra şah damarının tıkalı olduğu anlaşılan hastaneye kaldırılan Metin Uca’nın entübe edildiği açıklandı. Metin Uca’nın 72 kritik saati geçirmesi gerektiği belirtildi. “Entübe hasta nedir, entübe ne demektir?” İşte detaylar… gibi soruların yanıtlarını merak ediyoruz.

İNTUBE NE DEMEKTİR?

Entübe hasta herhangi bir hastalık veya kaza nedeniyle kendi başına nefes alamamaktadır. Bu durumda entübe kelimesi, hastanın nefes almasını sağlayan cihazlarla hayatta tutulması anlamına gelir. Hastalar bir cihaza bağlanarak nefes almaları desteklenmektedir. Entübe hasta özel bir cihaz setine bağlanarak ağzından veya burnundan nefes almaya devam eder. Hastanın yeterli nefes alamadığı durumlarda entübe edilmesi gerekir.

İNTÜBE HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Entübasyon hastanın nefes alma sorunu yaşaması, yeterli nefes alamaması veya başka nedenlerden dolayı gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında hastanın bilinci açık olabilir veya olmayabilir. Bilincini kaybetmeyen kişilerde de nefes alma sorunları görülebilmektedir. Entübasyon durumu kişilerin tam ya da kısmi nefes alma sorunu yaşaması durumunda ortaya çıkar. Bu nedenle hastanın hastaneye sevk edildiği şikayetler, entübe olup olmadığının belirlenmesinde önemli bir faktör olabilir. Yani hastanın entübe edilip edilemeyeceği tamamen solunum bozukluklarının şiddetine bağlıdır.

ENTÜBE OLAN HASTA KURTARAN MI?

Çoğu kişi entübasyon konusunda olumsuz düşünse de entübasyon hastaların nefes almasını sağlayan ve tedaviye yardımcı olan bir işlemdir.

METİN UCA ENTÜBE EDİLDİ

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde araç kullanırken rahatsızlanarak kaza geçiren Metin Uca, kaldırıldığı hastanede şah damarının tıkalı olduğu öğrenilince ameliyat olmak zorunda kaldı.

Metin Uca’nın menajeri sosyal medyadan yaptığı açıklamada, sanatçının entübe olduğunu ve kritik 72 saati geçirmesinin beklendiğini söyledi.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
ANAP'ın talebi ciddi bir meseleydi!  Açıkladı: ANAP’ın talebi ciddi bir meseleydi! Açıkladı: “Kılıçdaroğlu’yla aramızdaki ilişkiyi bozamazlar”
850 bin liralık telefonu çalıp kız arkadaşına araba aldı850 bin liralık telefonu çalıp kız arkadaşına araba aldı
Kargo şirketinde panik anları!  Paketten kimyasal sızdı, ekipler sevk edildiKargo şirketinde panik anları! Paketten kimyasal sızdı, ekipler sevk edildi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu